Yoğurt Mucizesi

http://www.mittofrozen.com/wp-content/uploads/2018/04/kapakyeni1-1200x500.png

Yapılan son araştırmalar, 12 hafta süren bir kilo verme programı süresince günde 3 kez YOĞURT yiyenlerin, süt ürünleri tüketmeyenlere oranla 2 KAT daha fazla kilo verdiğini göstermiştir. Uzmanlar süt ürünlerinde bulunan bioaktif bileşenlerin kalsiyum ile birleşerek vücutta yağ oluşma sürecini yavaşlattığını ve özellikle bel bölgesindeki yağların yakılma oranını büyük oranda artırdığını belirtmektedirler. Probiyotik açıdan zengin olan yoğurdu her mevsimde FROZEN YOĞURT olarak tüketmek de harika bir seçimdir.
Michigan Üniversitesi Sağlık birimi tarafından yapılan bir çalışma, yoğurtun içindeki probiyotiklerin donma sürecinde de sağlığımıza olan faydalarının korunduğunu açıklamıştır.

HİÇ BAKTERİNİN İYİ BİR ŞEY OLABİLECEĞİNİ DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ?

İnsanoğlunun sindirim sisteminde 400 den fazla bakteri türü yaşamaktadır. Bu türlerin çoğu “iyi bakteriler” ya da “probiyotikler” dir ve sindirim sisteminin işini yapmasına yardımcı olurlar.

PROBİYOTİKLER IN SAĞLIĞA FAYDALARI;

SİNDİRİM SAĞLIĞI

• Probiyotik almak, sağlıklı bakterilerin sindirim yoluna yeniden yerleşmelerini sağlar, sindirim yönetimini iyileştirir.
• Probiyotikler, rahatsız bağırsak sendromu (IBS) yaşayan kişilere faydalı olabilir.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ

• Bağışıklık sisteminizin %70 i sindirim yolunda yer alır.
• Probiyotikler, lenfosit (bir tür bağışıklık tepkisi işareti olan) üretimini artırarak sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olmaya yardımcı olurlar.

ALERJİLER

• Yapılan bir çalışmaya göre, hamilelikleri süresince probiyotik alan kadınların bebeklerinde meydana gelen egzama vakalarında( alerjilerle ilgili ön belirti olan) %30 azalma olduğu görülmüştür.

OBEZİTE

• Probiyotik bakterilerin, kilo artışının daha iyi anlaşılmasına ışık tutmasının yanı sıra kilo artışının nasıl önleneceğine de dair gittikçe artan bilimsel bir kanıt söz konusudur.

İDRAR YOLLARI SAĞLIĞI

• Düzenli bir probiyotik tüketimi, sağlıklı bakterilerin kalmasını sağlayarak kötü bakterilerin idrar yollarını ele geçirmesini önleyebilir.

LAKTOZ DUYARLILIĞINI AZALTMA

• Aktif bakteri kültürlerinin, süt ve süt ürünlerinde bulunan laktoza karşı oluşan duyarlılığın azaltılmasına yardımcı olduğu görülmüştür.

PROBİYOTİK AÇIDAN ZENGİN OLAN DİĞER BESİNLER

Yoğurt/kefir/turşu/kimçi/ek besinler
Dondurulmuş yoğurdumuz koruyucular, yapay tatlandırıcılar ve yapay renkler içermez, canlı ve aktif kültürlerin yanı sıra kalsiyum ve protein gibi önemli besin öğeleri içerir.

http://www.mittofrozen.com/wp-content/uploads/2018/04/unnamed-220x1500.png